נפגעי עבודה – מיהם נפגעי עבודה? מהן זכויותיהן של נפגעי עבודה וכיצד יש לקבל תגמולים לנפגעי עבודה.

 אנשים רבים עוברים תאונות עבודה ומצבים בריאותיים שונים הקשורים למקום עבודתם ואופן עבודתם מבלי שהם יודעים מהן זכויותיהם במקרים מסוג זה. על מנת שנוכל להבין מהן הזכויות שלנו חשוב שנבין תחילה מהי פגיעה בעבודה ומה קושר והופך אותנו לנפגעי עבודה.

בראש ובראשונה חשוב לבדוק כי אתם מבוטחים על ידי המעסיק או באופן עצמאי בביטוח לאומי ומשלמים דמי ביטוח לאומי באופן שוטף. לאחר מכן חשוב לדעת כי פגיעה בעבודה, או מחלת מקצוע, לפי ביטוח לאומי חייבת בפיצוי ותגמולים במקרים הבאים:

אם עברתם תאונה בדרך למקום העבודה, או ממקום העבודה אל ביתכם ואף ממעבר למבנה אחד בעבודה ולמשנהו.

אם חוויתם תאונת עבודה בזמן שניסתם לפעול למען עמית בעסק, למען רכוש ולהצלת חיים בעסק ונפגעתם בעקבות הניסיון למנוע אסון. כמו גם, אם נפגעתם בזמן העבודה מחפץ כלשהו, אם מעדתם בזמן העבודה, או נחבלתם בזמן העבודה ואף בזמן ההפסקה.

אם הותקפת בזמן עבודתכם. מתוקף תפקידכם תקיפה זאת משויכת לתאונה בזמן העבודה ומקטלגת אתכם תחת נפגעי עבודה. תקיפה במקום העבודה כוללת תקיפה מינית המצריכה בדרך כלל טיפול רפואי או נפשי.

לעומת זאת, אם עברתם על החוק או התקנות בזמן שארעה לכם תאונה גם אם בדרך לעבודה, לא תחשב התאונה כתאונת עבודה, אם לקחתם סיכונים שאינם בנהלי העבודה, גרמתם לנזקים שהובילו לתאונה, או אם סטיתם מתחומי ההפסקה בשעת העבודה והתאונה התרחשה כתוצאה מהסטייה הנ"ל לא תחשב התאונה כתאונת עבודה.

מהי מחלת עבודה?

מחלת עבודה או מחלת מקצוע היא מחלה שנוצרת כתוצאה מאופן העבודה השוטפת שלכם. למשל: אם הנכם עובדים עם חומריים מסוכנים וחליתם והוכח כי קיים קשר ישיר בין הנזק הבריאותי שנגרם לכם לאופן העבודה, כמו גם החמרה של מחלה שנגרמה ממקום העבודה ומצב נפשי שהתדרדר – סביר להניח כי לאחר בירוקרטיה ותהליך תוגדרו כנפגעי עבודה.

כיצד מוכיחים כי נגרמה לכם תאונת עבודה?

על מנת להוכיח כי נגרם לכם נזק רפואי או שלקיתם במחלת עבודה עקב תפקידכם, תצטרכו להוכיח כי קיים קשר ישיר באמצעות ועדות רפואיות, התנהלות בירוקרטית מול ביטוח לאומי, והתייעצות עם מומחים כמו גם תיעוד של המקרה ומתן עדויות במידה וקיים צורך. אם תרצו לקצר תהליכים תוכלו להיעזר בעורך דין לתאונות עבודה על מנת שזה יוכל להגיש את התביעה באופן יעיל ומקצועי יותר.

מהו ביטוח נפגעי עבודה?

ביטוח נפגעי עבודה נמצא על מנת לפצות ולדאוג לתגמול חודשים מביטוח לאומי עקב אובדן פרנסה או חוסר תפקוד שנובע מתאונת העבודה שארעה. אם ארעה נכות גופנית כתוצאה מהתאונה או הפגיעה, תהיו זכאים לאחר ועדה רפואית לתגמול חודשי שניתן לנכים על ידי ביטוח לאומי.

אם חלילה, נגרם מוות כתוצאה בתאונת העבודה או מחלת עבודה, בני משפחתו של האדם שנפטר יקבלו גם הם תגמול חודשי וכספי פיצויים מהביטוח הלאומי עקב האסון.

באמצעות עורך דין המתמחה בתאונות עבודה ודיני עבודה תוכלו בנוסף לתביעת הביטוח הלאומי לתבוע את המעסיק על מנת שזה יאפשר פיצוי כספי על הפגיעה.

בנוסף, חשוב מאד לוודא כי המעסיק שלכם משלם את החלק היחסי משכרם לביטוח לאומי על מנת לבטח אתכם. אם הנכם עצמאיים חשוב להפריש לביטוח לאומי את הסכום הקבוע בחוק. כמו כן, לתגמול לנפגעי עבודה המכוסים לביטוח לאומי יזכו גם אסירים, אנשים הנמצאים בהכשרה מקצועית, נבחני חניכות בשירות התעסוקה, מתאמנים לפי חוק שירות בזמן חירום ואנשי ציבור ששכרם נקבע על פי חוק.

אם נפגעת בתאונת עבודה יש להגיש תביעה לתשלום דמי פגיעה לביטוח לאומי, ולאחר מכן, לאחר שהוכרה תביעתך – להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות שלאחריה תועמד בפני ועדה רפואית לקביעת שיעור דרגת הנכות. בנוסף, חשוב להיוועץ עם עו"ד בטרם מסירת הגרסה הראשונית בתביעה לדמי פגיעה.

יהודה אדרי משרד עו"ד ונוטריון מתמחה בתחום דיני עבודה ודיני ביטוח לאומי. במהלך שנות פעילותו ייצג המשרד עובדים ומעסיקים רבים, וליווה אותם עד להשגת התוצאה הטובה ביותר בעניינם.

.

סיפורי הצלחה של המשרד