פיטורין – מה עושים בזמן פיטורין

פיטורין, כמו שכבר רובינו יודעים, זה לא המצב האידיאלי או המשאלה אותה ביקשנו ביומולדת האחרון. פיטורין הם הליך לא נעים שמשאיר את רובנו אבודים ואפילו מתוסכלים. אך על מנת שנוכל לדעת מה מגיע לנו בעקבות פיטורין ואיך נוכל לחזור לעמוד על הרגליים במהרה – ישנם כמה דגשים עליהם יש לשים לב.

אז מה מגיע לנו בעת פיטורים?

בראש ובראשונה יש לבדוק כי קיבלתם מכתב פיטורים.  הודעה על פיטורים חייבת להגיע עם מכתב פיטורין בו סיבת הפסקת העבודה, תאריך הפסקת עבודה, חתימה וחותמת העסק. וודאו כי כל תלושי השכר שלכם בידיכם ובקשו מהמעסיק טופס 161 המפרט את תקופת העסקה. טופס זה יכול לעזור לכם מאד בהמשך. הכינו עותקים מכל המסמכים וגשו עימם לביטוח הלאומי על מנת לקבל דמי אבטלה. ביטוח לאומי יפנה אתכם ללשכת התעסוקה שם תצטרכו להירשם אצל פקיד מטעם לשכת התעסוקה ולהגיע פעם בשבוע ביום קבוע לחתימה ממוחשבת. מומלץ לבדוק מידי פעם בלשכת העבודה אם קיימים קורסים מטעם הלשכה שיכולים לקדם אתכם מבחינה תעסוקתית ואף לעזור לכם לרכוש מקצוע חדש, מעניין ומשתלם יותר עבורכם.

מה יש לבדוק בזמן פיטורים

מלבד מכתב פיטורים, יש לבדוק אם מגיעים לכם פיצויים הן מהמעביד והן מחברת הביטוח. אם גיליתם כי ישנה זכאות לפיצויים יש לדרוש אותם בהקדם תוך שמירה על קשר מול הנהלת החשבונות של החברה. בדקו אם נותרו לכם ימי חופשה שעליכם לקבל במשכורת – ימי חופשה משולמים משל היו שכר של ממש.  בנוסף יש לוודא כי שולמו לכם דמי ההבראה. אל תתביישו לדרוש סכומים שהצטברו – אלה שלכם על פי חוק. אם אינכם מקבלים את כל מה שמגיע לכם בדקו אצל עורך דין לדיני עבודה המתמחה בזכויות עובדים כיצד ניתן לפעול וכיצד אפשר להשיב את שלכם.

כמה זמן צריך לעבוד על מנת לקבל דמי אבטלה

בכל הנוגע לתקופת העבודה בה ניתן לקבל אבטלה או מתי ניתן לקבל דמי אבטלה קיימות מספר תשובות והן קשורות לזמן הפיטורין, לתאריך בו התחלתם להתייצב בלשכה ולזמן ההעסקה שלכם בבית העסק ממנו פותרתם. זכאות לדמי אבטלה ניתן לקבל מגיל 20 עד גיל 62 לאישה, ולגבר עד גיל 67 – בהינתן כי עבדתם 360 ימים (אפילו אם מדובר במספר בתי עסק ולא ברצף) ואם פוטרתם.

מתי התפטרות תחשב כפיטורין

במקרה של התפטרות מרצון, דמי אבטלה מגיעים למי שעבר ליישוב מרוחק מעל ל 60 קילומטרים ממקום העבודה, מי שהחל בלימודים במוסד אקדמי מרוחק, או לחלופין מי שמקום העבודה שלו עבר לאזור אחר מרוחק יתר על המידה. עוד מגיעים דמי אבטלה לאמהות עם ילדים מתחת לגיל 7 ולמי שהורעו תנאי עבודתו. הרעת תנאים יכולה להתרחש ממספר סיבות כמו למשל: קיצוץ בשעות העבודה, קיצוץ בשכר, תחלופת עובדים גדולה מידי כמו גם תחלופת מנהלה בתכיפות גבוהה, ושלילת סמכויות תפקידכם בעבודה באופן משמעותי.

מהו סכום דמי אבטלה שמגיעים לנו בדרך כלל?

חישוב דמי אבטלה נקבע לפי המרה של השכר החודשי שלכם לשכר יומי. החישוב יעשה לפי שלושת חודשי העבודה האחרונים שלכם והממוצע החודשי של שלושתם. השכר יחולק לפי מספר הימים ב"טוטאל" שהיו בשלושת החודשים האחרונים ויוחלק בהם. לדוגמא, אם השכר החודשי שלכם עומד על 3,500 ₪ לחודש בממוצע, הסכום יוכפל בשלושה חודשים ויחולק במספר הימים שהיו בשלושת החודשים שחושבו.

יהודה אדרי משרד עו"ד ונוטריון מתמחה בתחום דיני עבודה. במהלך שנות פעילותו ייצג המשרד עובדים ומעסיקים רבים, וליווה אותם עד להשגת התוצאה הטובה ביותר בעניינם.

סיפורי הצלחה של המשרד