מהו קצין תגמולים נכי צה"ל

בכל הנוגע לזכויות, פיצויים ותגמולים לנכי צהל קיימות שאלות רבות שנותרות ללא מענה. לכן, על מנת לשפוך מעט אור על הסטאטוס נכה צה"ל משמעותו ומה הזכויות והתגמולים המגיעים לנכי צה"ל  – חשוב בתחילה להבין מהי הגדרת נכה צה"ל לפי ביטוח לאומי.

נכה צה"ל הוא כל מי שנפגע בזמן שירות המדינה, כולל שירות צבאי, משטרתי או שירות במערכת הביטחון של מדינת ישראל. נכות צה"לית גוררת בדרך כלל פיצוי כספי, תגמולים חודשיים וסיוע בשיקום והבראה. נכות במקרה זה, אינה כוללת רק מצבים של חוסר יכולת חלקית או מלאה, נכות מוגדרת גם כהיווצרות של מחלה פיזית או נפשית והחמרתה הגוררת חוסר תפקוד.

מי נחשב נכה צה"ל?

הגדרת נכה צה"ל נחלקת לשלושה תנאים הכרחיים: נכה צה"ל עליו להיות שייך לקבוצת אוכלוסייה בעלת לגיטימציה לתביעה, בעל נכות לפי הגדרתה בחוק ולנכותו קשר ישיר לשירות המדינה. אם החלטתם להגיש תביעה לקצין תגמולים נכי צה"ל – חשוב מאד כי תעמדו בשלושת הסעיפים שציינו.

הכרה בנכות צה"לית

על מנת לקבל הכרה כנכה צה"ל על ידי המדינה, ישנם מספר שלבים לקבלת ההכרה בנכות. בתחילה יש לסיים את שלב הגשת התביעה אל קצין התקבולים באגף השיקום הצה"לי, לאחר מכן יש להופיע מול ועדות רפואיות שעליהן לקבוע זכאות ואחוזי נכות. במידה ונדחתה התביעה יש לערער באמצעות עורך דין המתמחה בדיני עבודה, פיצויים ותגמולים, על מנת שתוכלו לקבל את הקצבה והפיצויים המגיעים לכם. אם לא נדחתה הבקשה להכרה בנכות – המשיכו הלאה במסלול שקובע אם הוחמרה הנכות עם השנים ומהו גובה הפיצויים אותו עליכם לקבל.

מיהו קצין תגמולים?

קצין תגמולים הוא זה שקובע ומסביר את הקשר הנסיבתי בין השירות הצהלי לנכות ובהמשך גם את החמרת הנכות. פגישה ו- ועדה מול קצין תגמולים היא שתקבע אם האדם יוגדר כנכה צה"ל ואם יזכה בפיצויים ואחוזי הנכות הקבועים בחוק. החלטת קצין התגמולים ניתנת תוך 9 חודשים מיום הפנייה אל קצין התגמולים. אם היה ונתקלתם בסירוב להכירכם כנכי צה"ל וזאת מפני שהועדות הרפואיות לא מצאו קשר בין מצבכם הפיזי לשירות הצהל או הביטחוני – תוכלו לפנות אל רופא חיצוני שיוכל לייעץ לכם ולהעביר חוות דעת רפואית נוספת אל קצין התגמולים.

כיצד פונים אל אגף שיקום נכי צה"ל

על מנת לאתר את הזכויות שלכם ולהתחיל בתהליך לקבלת תגמולים ממשרד הביטחון עליכם לפנות הן באינטרנט והן באופן פיזי לאגף השיקום של משרד הביטחון. במקרים בהם נתקלתם בקשיים בקבלת שירות והכרה בנכות או במחלה – תוכלו להיעזר בעורך  דין המתמחה בזכויות עובדים ובזכויות נכי צה"ל ונפגעים ששרתו בכוחות הביטחון.

איך מקבלים תגמולים לנכי צה"ל?

לאחר שהובן כי אתם עומדים בכל ההגדרות שציינו תופנו לוועדה רפואית שתגדיר את אחוזי הנכות שלכם מהם ייגזר סכום הפיצויים שתקבלו כמו גם הקצבה החודשית שתקבלו כנכי צה"ל. תגמולי נכות נקבעים משילוב של שני גורמים: אחוזי הנכות וסטאטוסים כמו מצב תעסוקתי, או מצב אישי: נכה צה"ל עד 9 אחוז לא יקבל כל תגמול והחל מ 9 אחוזי נכות עד 19 אחוזים יקבל מענק חד פעמי. מ 20 אחוזי נכות יקבל קצבה חודשית בהתאם לנתונים כגון: מצב אישי, מצב תעסוקתי, סטאטוס אישי וכדומה.

יהודה אדרי משרד עו"ד ונוטריון מתמחה בתחום נכי צה"ל וזכויותיהן. במהלך שנות פעילותו ייצג המשרד נכים רבים, וליווה אותם עד להשגת התוצאה הטובה ביותר בעניינם.

סיפורי הצלחה של המשרד