תאונות מדרכה ופיצויים

אנשים רבים סבורים כי בעת נפילה ברחוב, כל מה שיש לעשות הוא לבדוק עד כמה גדולה הנפילה, לקום במהרה, לנקות את האבק מהמכנסיים ולהסתלק מהמקום לפני שנגלה פרצופים משועשעים של עוברי אורח שצפו בנו דואים באוויר. אך בפועל, תאונות מדרכה שגוררות עימן נזקים גופניים יכולות להגיע לרמה של פיצויים מגופים שונים שיכולים לעזור לכם להתאושש מהנפילה הקשה.

אז מהן תאונות מדרכה שדורשות פיצוי?

תאונות מדרכה אינן כוללות רק נפילות ופציעות ממדרכות. ההגדרה טומנת בחובה גם בורות, סדקים גדולים בשבילי הליכה, וכל מפגע אחר שאינו צפוי ויכול להכשיל. עם זאת חשוב להדגיש כי אם מעדתם ברחוב מבלי שמפגע יכשילכם אין סיבה מוצדקת לתבוע פיצויים ומן הסתם לא תמצאו זכאים לפיצויים בעבור הנפילה.

איך ניתן להתחיל בתהליך קבלת פיצויים לתאונות מדרכה

השלב הראשון שלאחר נפילה ופציעה ממפגע בו נתקלתם, הוא לגשת לקבלת טיפול רפואי. לאחר הטיפול חשוב להמציא אישורים ומסמכים מהרופא או המחלקה המטפלת בהן רשומות נסיבות התאונה והתוצאה של הנזק הפיזי שנגרם לכם מן הנסיבות. את המסמכים הרפואיים יש לשמור כראייה. אם היו לכם הוצאות מכיסכם הפרטי הקשורות לנפילה (גם אם מדובר בשימוש ברופאים מומחים או ברפואה משלימה לצורך החלמה) שמרו את החשבוניות והאישורים על מנת שתוכלו לקבל החזר כספי על ההוצאות בהמשך.

מצאו באותו רגע של הנפילה ומעט לאחר ההתאוששות עדים שהיו במקום. בקשו מהם את הפרטים שלהם על מנת שיוכלו להעיד כי אכן היה מפגע במקום וכי מעדתם בגללו.

צלמו את מקום האירוע,  צלמו את המפגע, ואף הדגימו בשחזור קצר אך בטוח – כיצד ניתן היה למעוד במקום. ציינו את היום התאריך והשעה בו אירעה התאונה והיכנסו לפרטים הקטנים ביותר שיוכלו לסייע לכם בהמשך. בנוסף צלמו את המקומות בגוף בהם נפגעתם כתוצאה מהתאונה – גם אם מדובר במכות יבשות, חבורות ושריטות.

ספרו את הסיפור כפי שהיה וחזרו עליו תמיד באותם פרטים אמיתיים וללא שינויים בגרסה. היצמדו לגרסה הראשונה ואל תשקלו לשנות אותה במחשבה כי השינויים יעזרו לכם להשיג את שחפצתם. האמת היא הדרך הטובה ביותר להשגת המטרה שלכם.

התייעצו עם עורך דין המתמחה בתאונות מדרכה. חשוב לא לפנות מיד לרשויות ולא לחברת הביטוח לפני שהתייעצתם עם עורך דין. לחברות הביטוח ולעיתים גם לרשויות ישנן דרכים להוציא את האמת מהקשרה על מנת שאלה לא יצטרכו לשלם את הפיצויים שמגיעים לכם.

בדקו האם ישנן ביטוחים על שמכם

ביטוחים הקשורים לאובדן כושר עבודה, ביטוח תאונות אישיות, ביטוחים במקרים של נכות ועוד, כולם ביטוחים שיש לשים לב אליהם ולבדוק אם אתם מבוטחים ובמידה וכן להפעיל את הביטוח. מלבד זאת אם הנפילה התרחשה בדרך לעבודה יש לציין כי מדובר בתאונת עבודה ויש לבדוק אם למקום העבודה קיים ביטוח למקרים מסוג זה.

מתי תדעו אם מעדתם על מפגע בטיחותי?

מפגעים ברחוב כוללים: מדרכות שבורות, בורות פתוחים, פתח ביוב פתוח, מדרגות רעועות, חומרי בניין וציוד בניין שפזור ברחוב בצורה לא בטוחה והסב לכם נזק, מקומות חשוכים מידי ברחוב בהם מעדתם, מכשולים שהוצבו על המדרכות ולא הוזהרתם על קיומם ועוד. בנוסף, אם מפאת התאונה הפסדתם אירוע חשוב ומשמעותי בחייכם, כמו למשל חתונה של אדם מקרבה ראשונה, נסיעה לחו"ל, פגישות עבודה קריטיות ועוד – תוכלו לבקש פיצויים על עוגמת הנפש שנגרמה לכם עקב תאונת המדרכה.

בכל מקרה חשוב תמיד להתייעץ עם עורך דין שיוכל לייצג אתכם בתביעה כנגד העירייה או הגוף שאחראי על המפגע שגרם לכם לנזק. שימוש בעזרה של עורך דין תעזור לזרז הליכים ולהתמודד מול הבירוקרטיה שבהגשת תביעה מסוג זה.

יהודה אדרי משרד עו"ד ונוטריון מתמחה בתחום דיני עבודה. במהלך שנות פעילותו ייצג המשרד עובדים ומעסיקים רבים, וליווה אותם עד להשגת התוצאה הטובה ביותר בעניינם.

סיפורי הצלחה של המשרד